Въведение
В какво се изразява проблемът?
Едни от най-честите проблеми, които можем да забележим при дизеловите агрегати N47, N57 (2008-2019година.), е неравномерна работа при първи старт на автомобила, загуба на мощност по време на движение или директно спиране на двигателя.
В кои купета масово ще срещнеш тeзи двигатели?
N47 ще срещнеш при 1-ва, 3-та, 5-та серия, X1, X3. N57 при, 3-та, 5-та, 7-та, 6-та серия, X3, X5, X6.
Какви са оплакванията на клиента?
Неравномерна работа на двигателя сутрин, 5-10 секунди след студен старт на автомобила.
Загуба на мощност по време на движение или директно изгасване на двигателя.
Проблемът не се повтаря всеки ден или се повтаря.
Автомобилът все едно е останал без гориво или се „задавя“.
От къде идва проблемът?
Нека първо се запознаем каква е функцията на EGR-клапана, как работи и да разберем как да го диагностицираме.
Жокер от Геровски: Винаги, преди да започнеш да диагностицираш дадена система се запознай със всеки един нейн сегмент. Чак когато разбереш системата на 100% можеш да започнеш с правилното диагностициране. В 50% от случаите проблемът не идва от звеното в което се записва грешка! Ако не знаем как работят дадените системи и как те могат да повлияят на друга, ние не сме диагностик, а буквално играем на проба грешка.
Защо ни е нужна рециркулация на отработените газове и какво постигаме с тази система?
Системата за рециркулация на отработените газове, е създадена за да намали нивата на азотен оксид (NOX).
Азотният оксид се създава в големи количества, когато имаме горене с излишък на кислород и много висока температура . При дизеловите двигатели, такива режими на работа са празния ход и междинното подаване на газ. Именно в тези режими се активира и EGR-клапана.
При изгарянето на гориво-въздушна смес се отделя азот. В случаите на горене с излишък на кислород (празен ход и междинни режими),отделеният азот се комбинира с остатъчния кислород от въздуха в горивната камера и образуват азотен моноксид (NO) и азотен диоксид (NO2). Единственият начин за намаляване на остатъчния кислород, е чрез добавяне на отработени газове в горивната камера, като постигаме същите свойства на инертен газ.
По този начин постигаме:
1: По-ниско съдържание на остатъчен кислород в горивната камера.
2: Понижаване на максималната температура на горене с до 500 °C.
Този ефект се засилва допълнително, ако рециркулиращите отработени газове се охлаждат.
Нека разберем как функционира нашия EGR-клапан и от какво се състои?
Диаграма 1:
Състои се от:
1: EGR контролер (електронна част)
2: Задвижващ механизъм.
3: Стебло на клапана.
4: Корпус.
5: Легло на клапана.
Как функционира?
При преместването на задвижващия механизъм (2) от EGR контролера (1), стеблото (3) се премества. По този начин осъществяваме движение на клапана, който се намира в долния край на стеблото и извършваме отваряне или затваряне.
Той бива управляван от контролния блок за управление на двигателя а именно DDE, Digital diesel electronics.
EGR-контролерът представлява сервомотор, който се управлява с постоянен ток, чрез импулсна модулация. Той разполага също и със сензор с ефект на Хол, който служи за изчисляване на позицията на EGR-контролера, като измерва неговите обороти. Благодарение на този тип технология, клапанът може да се управлява с точност до една десета от милиметъра.
Къде се намира проблемът?
След като премахнеш декоративния капак на двигателя, в предната му част ще видиш клапана показан на снимката. Именно това е EGR-клапанът. Под пластмасовия капак, който е ограден в червено се намира задвижващият механизъм.
Проблемът се изразява в механично износване на механизма и от там не можем да достигнем нужните стойности.
Как да диагностицираме клапана?
В много от случаите при прочитане на автомобила, не намираме нито един код за грешка.
В зависимост от стадия на проблема, може да открием грешки свързани с горивната система. Например, ниско налягане в горивната рейка, клапан за регулиране на високо налягане или сензора за налягане.
ВАЖНО! Тук идва големият капан, който се образува при диагностицирането на проблема. Грешките които виждаме за високото налягане се записват поради това, че помпата за високо налягане се задвижва от верижното задвижване. Когато EGR-клапанът не пропуска необходимото количество отработени газове за рециркулация, горивният цикъл се изменя и от там идва и неравномерната работа на двигателя, поради недостиг на кислород в горивната смес! Респективно с това, при неравномерна работа, помпата за високо налягане не може да достигне нужните стойности на изходно налягане и от там записваме грешки в системата за високо налягане!
Нека видим стъпките на диагностициране през диагностичния тестер.
Какъв е начинът за решаване на проблема?
Единственият начин за решение на този проблем е да сменим клапанът с нов.
При някои модели след смяна на клапана се изисква адаптация. След като завършим всичко и вече сме монтирали новия клапан задължително пускаме отново тестовата процедура!
ВАЖНО! При пускане на процедурата, стойностите които виждаме с новия клапан, могат да надхвърлят исканите от контролния блок за управление! Това не е проблем!
Браво, Петре, много добър и поучителен първи урок!
Благодаря за информацията.Това беше много полезно.
Благодаря за урока.Беше ми доста интересен и полезен.Прожължавайте все така с полезни за нас уроци. Респект!
👏👏👏
Браво супер инфо