3.0TDI – шум от верижно задвижване, дори след като е било сменено.
В какво се изразява проблемът и какви са оплакванията на клиента?
Клиентът, често се оплаква, че шумът, заради който е предприел смяна на верижно задвижване е останал, или се е появил отново, скоро след смяната на верижното задвижване. “Тракащият” шум се чува или при първо палене, когато двигателят е студен или при пътуване и поддържане на постоянни 1500-2000 оборота.
Можем ли да говорим за типизиран проблем или верижното задвижване не било подменено коректно?
Става дума за типизиран проблем при двигателите 3.0TDI от Gen2 ( 204, 245, 313 к.с ), който масово се пропуска, поради два фактора:
1. Непознаване на типизираните проблеми и нужните части при замяната на верижно задвижване. Целта на този и останалите курсове е да те подготвя за този тип проблеми, заложени от производителя.
2. Често виждаме, че клиентите и поддържащите сервизи, гонят бюджетния вариант за смяна на верижно задвижване. В това няма лошо, просто не работи и често двигателите се отварят повторно.
Къде живее проблемът?
Както много двигатели при VAG, така и 3.0 TDI, има проблем с балансиращия вал. Този вал е само един и се задвижва от нашата основна верига. Всъшност на нея са монтирани и двата компонента, които могат да създадат този тракащ шум. Единия е стандартния виновник, нашия обтегач на веригата. Другия е балансиращият вал. Без значение, кой компонент е проблемен, звукът е почти един и същ. За това е хубаво да не се правят компромиси и да се обръща цялостно внимание на износващите се компоненти. Много по-скъпо е повторно отваряне на двигателя отколкото добре свършената работа от първия път.
Какво се пропуска при смяната на верижно задвижване?
Процедурата по смяна на верижното задвижване не налага демонтаж на балансиращия вал, тук се крие и отговорът на въпроса, защо се пропуска?!
С времето типизираният проблем работи за износване на балансиращия вал, неговите лагери и лагерната опора.
Когато знаем за този типизиран проблем, след демонтаж на верижното задвижване, демонтираме и лагерната опора, за да проверим състоянието на нашия балансиращ вал. След, което предприемаме замяна. Разбира се, това няма как да бъде възможно, ако клиентът и сервизът се пръдържат към бюджетен вариант. При бюджетния вариант двигателят не е демонтиран, броня, фарове, маска и прочие и прочие.
След демонтаж на лагерната опора, ще забележим, че номерът и завършва на “…407H”. Второто, нещо, което можем да забележим е, че е повредена от балансиращия вал.
**Аксиалното движение на вала е нещото, което чува нашия клиент.
Има ли решение и как да избегна отново такъв сценарий?!
Разбира се, производителят знае добре за проблема и както всеки типизиран проблем, така и този има решение.
За да решиш този проблем, трябва да смениш лагерната опора с подобрения вече номер ‘059103407L“, както и балансиращия вал и неговите лагери ( останалите части, трябва да бъдат извадени по VIN. Наблюдават се различни варианти за различните кодове двигатели )
Мога ли да извадя балансиращия вал откъм верижното задвижване?
За съжаление, не може. Трябва да се демонтират компонентите откъм ремъчното задвижване, след което балансиращият вал, може да излезе по посока на движение на автомобила. Сега разбираш предполагам, защо казвам, че това със спестяването на демонтажа на двигателя за смяна на вериги не работи.
Супер информация
Както всеки път бюджетния вариант излиза двойно по-скъп.
Доста изчерпателна и полезна информация:)
Много добре обяснено.