fbpx

Придърпване с постоянна газ, при всички поколения B58, без кодове за грешка!

Описание на проблема

Проблемът се изразява в силно изразено придърпване на автомобила, най-често около 50 км/ч. Това се проявява най-силно при леко натискане на педала на газта или при поддържане на постоянна скорост. В тези моменти автомобилът започва да придърпва, като усещането не е за бързо и накъсано движение, а сякаш подаваш и отнемаш газта плавно. Симптомите са по-силно или по-слабо изразени в зависимост от стадия на проблема. Не се активира индикаторът Check Engine, а в почти всички случаи в системата не се записват кодове за грешки.

Оплаквания на клиента

Придърпване, сякаш подаваме и отпускаме газта на средна скорост, около 50км/ч. Няма светещ Check Engine. Проблемът започва да се забелязва, като се усеща по-рядко и слабо, но бързо става много по-отчетлив.

Къде се намира проблемът?

Проблемът се намира в така наречените VANOS valve solenoids actuators. При B58 двигателите, те се локализират в задната част на двигателя, като са монтирани на капака на клапаните. Тяхната задача е да активират VANOS системата. Какво е VANOS система? Ванос системата представлява, променливо газоразпределение. Така се постига възможно най-оптимална работа на двигателя, във всичките му цикли на работа. Повишава се въртящият момент в ниските и средните обороти, достига се много по-бързо работната температура на катализаторите, намалява се разхода на гориво и се отделят много по-малко емисии след студен старт.

Къде се намират соленоидите?

Соленоидите се намират в задната част на двигателя, като демонтажът и монтажът се извършва само със специален инструмент, чрез завъртане!!!

Къде са разположени соленоидите.
Локация на соленоидите.

Какво представляват соленоидите, защо дефектират и защо нямаме кодове за грешка?

Снимката изобразява примерни актуатори.

Старите поколения соленоиди представляваха клапани, монтирани в цилиндровата глава, като те управляваха VANOS системата. Тук обаче, нещата се променят и ваносните клапани се монтират на капака на клапаните. Те управляват по механичен път маслен клапан, който е вграден в болта на ваносното колело. В зависимост от това, колко се натиска масления клапан, толкова се променя и позицията на разпределителния вал, дали всмукателен или изпускателен е от без значения, принципът е еднакъв. Проблемът тук е механичен, във самия соленоид, като във времето той спира да натиска правилно масления клапан и от там се променя и газоразпределението. Когато това се случи на смукателния вал, входящия въздух към двигателя започва да се мени и започва проблемът. Получава се така, че все едно подаваш и отнемаш газта на двигателя плавно. И тук картинката става ясна. Компютър на двигателя, може да запише грешка, само ако проблемът е много силно изразен и засече разликата във въздушния поток. Това не се случва почти никога и не се съхранява код за грешка.

Как да диагностицираш проблема, след като нямам код за грешка?

Ето тук идва силата на оригиналната диагностика и апаратура. Тук ще покажа две видеа, преди и след и как всъщност да диагностицираш дали имаш проблем с някой от соленоидните клапани. Първото нещо което трябва да направиш е да свържеш автомобила с ISTA, оригиналната диагностика на BMW, MINI, Rolls-Royce. Имай предвид, че много от пиратските версии не могат да стартират теста правилно. В оригиналната диагностика имаш тест план, при който можеш да изтестваш как се активира ваносното колело. Теста се извършва във всчиките режими на работа на ванос системата и така си сигурен, ако имаш изменение. При алтернативните диагностики, такъв тест план не може да бъде извършен, а можеш да гледаш само подскачащи данни, които няма да ти дадат никаква представа какво се случва. Затова остави алтернативните диагностики и по най-бързия начин се снабди с оригинална такава. Разбира се оригиналният софтуер не можеш да си го купиш от OLX, но можеш да вземеш дост добър заместител (реплика на оригиналната), който ще те спаси в тези ситуации.

Как да активираш процедурата?

  1. Прочиташ автомобила с диагностиката.
  2. Отиваш на Vehicle management -> Тroubleshooting -> Function Structure -> Power train -> Engine electronics -> Valve gear -> VANOS -> VANOS control.
  3. След като стартираш процедурата, тя автоматично ще започне тест на системата. Нека видим как изглежда теста когато клапанът е за смяна.
Клапанът е за смяна.

Виждаш как стойностите на разпределителния вал се менят, това е защото соленоидният клапан не може да управлява правилно масления клапан.

Нека видим как изглежда клапанът, след подмяната му!

След подмяната на клапана.

Стойността може да излиза извън граници, при смяна на режимите, това е НОРМАЛНО!!! По време на теста в един режим, стойността трябва да стои между минимум и максумум задължително!

Честито!

Току що реши проблем, за който масово сервизите се мъчат и се подменят безброй ненужни компоненти. Не забравяй и да изтриеш адаптациите на двигателя, след подмяната на клапана. Знай, че знанието и опита са сила и ги използвай!
Ще се видим и във следващите курсове и уроци, където ще засегнем безброй такива казуси!


xxxxx
2 коментара
Свий коментари
Hristo Vasilev 08.01.2025 at 22:18

Благодаря!!! Полезен Урок.

Zdravko Kostadinov 19.01.2025 at 13:16

Напишете коментар